Gua Sha kameň je v našich končinách, pre mnohých, neznámym pojmom a keďže máme s touto metódou len dobré skúsenosti, radi vám ho priblížime. Pokiaľ ste o Gua Sha už počuli, napríklad zo sociálnych sietí, kľudne preskočte na náš druhý článok v ktorom nájdete návody, správne postupy pri masáži a kopec ďalších praktických rád. 

A čo to je?  

“Gua Sha” (čo v čínštine znamená “zoškrabať chorobu”) znie dosť všeobecne. Poďme si teda povedať, čo sa tým myslí, z kade to prišlo a prečo by nás to malo zaujímať. Pre tých, ktorých história nudí, odporúčam preskočiť na druhý odstavec. 

 Historicky, keď mal človek bolesti alebo mu nebolo dobre, používala sa táto metóda pri nevoľnosti, bolestiach alebo, dokonca, keď upadol človek do bezvedomia. Záznamy o tejto technike siahajú až do doby kamennej kedy sa ako nástroje používali ruky, kosti a kamene. V starovekej Číne mala táto technika tisíce ročnú tradíciu ale až za dynastie Ming (1368 – 1644) sa zapísala do oficiálnych lekárskych záznamov. Táto technika, podobne ako jej “nástroj” sa vyvíjala až do dnes. Výsledkom je zaujímavo ale účelovo tvarovaný kus “niečoho”, či je to už kameň alebo slonovina, ostatne na materiály nezáleží. Dôležitý je tvar. Pri prvotnom obhliadnutí vás nenapadne nič zaujímavé a skôr to pripomína neforemné srdiečko. Avšak práve tento tvar bol zdokonaľovaný celé tie miléniá, aby sa dovŕšila maximálna účinnosť tejto metódy. Metóda totiž spočíva v tom, že masírovanie určitých častí tela vám pomôže pri úľave bolestí a vytlačenia (alebo “zoškrabania”) chorôb a iných škodlivín z teľa, alebo aspoň tak sa to píše vo folklóre. V modernej dobe, kedy konečne môžeme vedieť, čo pomáha a čo nie, sa predsa len ukazuje, že Gua Sha kameň má svoje opodstatnenie. Napriek tomu, že sa táto metóda, tradične, používa na akúkoľvek nevoľnosť či chorobu, zamerajme sa na jej vplyv na pokožku. Podľa moderných a štúdií, masáž Gua Sha kameňom pozitívne vplýva na cirkuláciu krvi v mieste masáže a taktiež znižuje bolesť unavených svalov.  

A teraz k veci: 

Správnou masážou Gua Sha kameňom v oblasti tváre rozhýbete lymfatický systém, podporíte tvorbu kolagénu a zvýšite efektivitu kozmetický produktov a ich vstrebávanie. Pravidelnou masážou tiež prekrvujete pokožku na tvári a posilňujete jej svaly.  

Lymfatický systém: Tento systém je súčasťou imunitného systému a jeho správny chod je dôležitý pre naše zdravie. Chráni naše telo pred vonkajšími škodlivými organizmami a reguluje hladinu tekutín v organizme (vracia prebytočnú tekutinu odtekajúcu z buniek do krvného obehu atď). Tieto prebytočné tekutiny sa nazývajú lymfy a na rozdiel od krvi, nemá ich prúdenie na starosti žiaden orgán a preto sa pohybujú strašne pomaly. A práve toto je dôvodom mnohých opuchov (nebudeme sa v biológii veľmi vŕtať, predsa len je to blog o kozmetike 😊). Vďaka masáži Gua Sha kameňu, dokážeme tieto lymfy posúvať z tváre do bodov, v ktorých môžu “odtekať” späť do krvného obehu a tým tieto opuchy odstrániť. Avšak pokiaľ máte starosti s opuchmi mali by ste sa tiež zamerať na stravu, spánok a zdravú životosprávu všeobecne. Pre správne masírovanie Gua Sha kameňom, pozrite si náš návod, ktorého odkaz nájdete na konci článku. 

Podpora tvorby kolagénu: Kolagén je proteín, ktorý je pre pokožku veľmi dôležitý. Keď sú hodnoty kolagénu vysoké, pokožka je hladká, jemná a zároveň pevná. Zvyšujúcim sa vekom sa prirodzená tvorba kolagénu v našom tele zmenšuje a preto sa nám tvoria vrásky, naša pokožka je suchá, neelastická a v konečnom dôsledku vyzeráme staro. Kolagén sa dá zvyšovať rôznymi spôsobmi: stravou, vitamínmi, kyselinou hyalurónovou (skvelý výber produktov nájdete aj na našom eshope) a v neposlednom rade aj pravidelnou masážou.  

Lepšie vstrebávanie kozmetických produktov: Gua Sha masáž by ste nikdy nemali robiť na sucho, mohli by ste si tak poškodiť pokožku. Preto sa skvelo dopĺňajú s kozmetickými výrobkami, či už sú to mastičky, krémy alebo iná pleťová kozmetika, avšak najviac odporúčame kozmetické oleje (ako napríklad náš s 24 kt zlatom). Masírovanie vám pomôže zahriať a pokožku a otvoriť tým póry, vďaka čomu produkt prenikne hlbšie. 

Používať zodpovedne!: Napriek dlhej histórii tejto metódy, lekárskych štúdií a výskumu nie je veľa. Mnohí sa ju snažia používať na tvarovanie napr. nosa alebo iných častí, iní sú presvedčený, že ich zbaví choroby. Tieto a iné tvrdenia nie sú momentálne ničím podložené a preto na to berte ohľad. Avšak spomínané výhody tejto techniky potvrdené sú a ak vás zaujala, prosím preštudujte si naše tipy a triky na používanie ale hlavne, pozrite sa na našu novinku, elektronický Gua Sha, ktorý vďaka nahrievaniu a vysokofrekvenčným vibráciám, pozdvihuje túto metódu o úroveň vyššie. 

X